понеделник, 9 април 2018 г.

Вотът в Унгария даде на Орбан контрол върху конституцията (Обзор)

Управляващите вземат 2/3 от местата в парламента

Унгарският премиер Виктор Орбан и управляващата консервативна партия ФИДЕС спечелиха убедително парламентарните избори и трети поред мандат начело на властта, предадоха световните агенции. ФИДЕС и нейният младши коалиционен партньор - Християндемократическата народна партия, ще имат 133 места от общо 199 в новия парламент. Това им гарантира мнозинство от две трети, необходимо за извършване на промени в конституцията.

“Унгария спечели голяма победа”, каза 54-годишният Орбан пред ликуващите си поддръжници в Будапеща. Избирателната активност е била около 70 процента - повече, отколкото на трите предишни парламентарни избори.

Високо ценя

ВИКТОР ОРБАН СНИМКА: РОЙТЕРС

приятелските

отношения

между България

и Унгария

и съм уверен в отличните перспективи за развитие на ползотворното сътрудничество в двустранен, регионален и в многостранен план, написа в поздравителна телеграма до победителя българският премиер Бойко Борисов.

“Държавите в Европа повече от всякога имат нужда от диалог и единство и България ще разчита на подкрепа и съдействие от Унгария за реализиране на успешно председателство на Съвета на ЕС в интерес на нашите граждани и за просперитета на обединена Европа”, пише още Борисов, като пожелава на Виктор Орбан здраве, благополучие и успехи.

Очакваме да работим с унгарските власти по многобройните предизвикателства в следващите месеци, каза в понеделник говорител на Еврокомисията, като посочи, че по-късно председателят Жан-Клод Юнкер ще изпрати поздравления на Орбан. Двамата щели да говорят и по телефона. Според редица медии обаче ЕС е ужасен от огромната победа на смятания за краен националист и популист унгарски премиер.

Като резултат от изборите в неделя дясната националистическа партия “Йоббик” (“Движение за по-добра Унгария”) остана на второ място с 20% и 26 депутати. Недоволният от представянето ѝ лидер Габор Вона побърза да обяви оставката си. Той си бе поставил като предварителна цел победа в изборите, за да има промяна в политиката.

Оставка обяви и цялото ръководство на Социалистическата партия, която заедно с коалиционния си партньор - “Диалог в името на Унгария", остава на трето място с 11,85% и 20 депутати . “Виновни сме за това, което се случи, и признаваме решението на избирателите”, заяви председателят на партията Дюла Молнар. Две други малки леви партии - “Демократическа коалиция” на Ференц Дюрчани и “Политиката може да бъде друга”, ще имат съответно 9 и 8 депутати.

Критиците на премиера Орбан твърдят, че

той е тласнал

страната по

авторитарен път

и че разпалва ксенофобия с антиимигрантската си политика. По време на гласуването журналисти попитаха Орбан дали се бори срещу ЕС. “ЕС не е Брюксел. ЕС е в Берлин, в Будапеща, в Прага и в Букурещ”, отвърна той, подсказвайки, че не одобрява политиката на брюкселската върхушка. Според Ройтерс голямата му победа може да даде нов импулс на други деснонационалистически партии в Централна Европа, в Полша и в съседна Австрия, и да открие нови пукнатини в ЕС.

От дисидент до хардлайнер

- На 16 юни 1989 г. Виктор Орбан произнася паметна реч на Площада на героите по повод на препогребването на мъчениците от унгарската революция през 1956 г. В нея бъдещият политик иска свободни избори и изтегляне на съветските войски.

- През март 1988 г. е един от основателите на ФИДЕС.

- През 1989 г. получава стипендия от фондацията на Сорос да учи в колежа “Пемброк” в Оксфорд. След завръщането си през 1990 г. за първи път влиза в парламента.

- На 18 април 1993 г. става първият едноличен шеф на ФИДЕС на мястото на борда на партията, който я управлява колективно.

- След спечелването на изборите през 1998 г. Виктор Орбан става най-младият премиер на Унгария от падането на комунизма.

- След няколко години в опозиция Орбан отново взема властта през 2010 г., като печели също през 2014 и сега през 2018 г.

- Обвиняват го, че по време на управлението си централизира изпълнителната и законодателната власт, орязва гражданските свободи и свободата на словото, отслабва Конституционния съд. Поради това някои от критиците му не се притесняват да го наричат диктатор.

Let's block ads! (Why?)

Posted from: this blog via Microsoft Flow.

If You Enjoyed This, Take 5 Seconds To Share It